
Specifications
| Screen Size | 6.56" |
| Screen Type | TFT LCD, 90Hz, 530 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5200 mAh |
| Operating System | Android 14, Magic OS 8 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 194g |
| Dimensions | 163.9 x 75.8 x 8.7 mm (6.45 x 2.98 x 0.34 in) |
| Colors | Ocean Blue, Starry Purple, Midnight Black |
Honor
Honor X5b Plus
Released October 2024
4GB RAM128GB50MP5200mAh4GSingle SIM
No price data yet
