
Specifications
| Screen Size | 6.61" |
| Screen Type | TFT LCD, 120Hz, 1010 nits (peak) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5300 mAh |
| Operating System | Android 15, Magic OS 9 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 199g |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.4 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Colors | Midnight Black, Ocean Cyan, Moonlight White |
Honor
Honor X6C
Released June 2025
6GB RAM128GB50MP5300mAh4GSingle SIM
Best Price
629,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop629,900MMK
