
Specifications
| Screen Size | 6.79" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Resolution | 1200 x 2640 pixels (~427 ppi density) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 108 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 8300 mAh |
| Operating System | Android 15, Magic OS 9 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 193g |
| Dimensions | 161.9 x 76.1 x 7.8 mm (6.37 x 3.00 x 0.31 in) |
| Colors | Reddish Brown, Midnight Black, Sunrise Gold, Forest Green |
Honor
Honor X9D
Released October 2025
8GB RAM256GB108MP8300mAh5GSingle SIM
Best Price
1,489,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,489,000MMK
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 3/31/2026
1,781,350MMK
