
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Resolution | 1224 x 2776 pixels (~447 ppi density) |
| Processor | Kirin 8020 |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Operating System | HarmonyOS 5.0 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 207g |
| Dimensions | 163.4 x 75 x 7.8 mm (6.43 x 2.95 x 0.31 in) |
| Colors | Black, White, Purple, Blue |
Huawei
Huawei Nova 14
Released May 2025
12GB RAM256GB50MP5500mAh5GSingle SIM
Best Price
1,610,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/26/2026
Best Price
View at Shop1,610,000MMK
