
Specifications
| Screen Size | 6.95" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels (~376 ppi density) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Operating System | EMUI 14.2 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 216g |
| Dimensions | 171.6 x 79.9 x 8.9 mm (6.76 x 3.15 x 0.35 in) |
| Colors | Black, Blue |
Huawei
Huawei Nova 14i
Released October 2025
8GB RAM128GB50MP7000mAh4GSingle SIM
Best Price
959,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/30/2026
Best Price
View at Shop959,000MMK
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
1,610,000MMK
