
Specifications
| Screen Size | 6.75" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Operating System | Android 12, EMUI 14.2, no Google Play Services |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 207g |
| Dimensions | 168.3 x 77.7 x 8.9 mm (6.63 x 3.06 x 0.35 in) |
| Colors | Silver, Black |
Huawei
Huawei Nova Y63
Released May 2025
4GB RAM128GB50MP6000mAh4GSingle SIM
Best Price
701,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop701,000MMK
