
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Processor | Kirin 710A (14 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6620 mAh |
| Operating System | Android 12, EMUI 12 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 203g |
| Dimensions | 166.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| Colors | Blue, Black |
Huawei
Huawei Nova Y73
Released June 2025
8GB RAM128GB50MP6620mAh4GSingle SIM
Best Price
837,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop837,000MMK
