
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz |
| Resolution | 1220 x 2700 pixels (~444 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 48 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 4815 mAh |
| Operating System | HarmonyOS 3.1 (China), EMUI 13.1 (Europe), no Google Play Services |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 200g |
| Dimensions | 161 x 74.5 x 8.3 mm (6.34 x 2.93 x 0.33 in) |
| Colors | Black, Green, Violet, Rococo Pearl |
Huawei
Huawei P60 Pro
Released March 2023
8GB RAM256GB48MP4815mAh4GSingle SIM
Best Price
3,799,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop3,799,000MMK
