
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 550 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 14, up to 1 major Android upgrades, XOS 14.5 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 162g |
| Dimensions | 164.1 x 74.4 x 6.8 mm (6.46 x 2.93 x 0.27 in) |
| Colors | Sleek Black, Titanium Grey, Dreamy Purple |
Infinix
Infinix Hot 50 Pro Plus
Released November 2024
8GB RAM128GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
850,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop850,000MMK
