
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 144Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5160 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 3 major Android upgrades, XOS 15.1 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 170g |
| Dimensions | 163.5 x 75.9 x 6.6 mm (6.44 x 2.99 x 0.26 in) |
| Colors | Sleek Black, Titanium Silver, Coral Tides, Sapphire Blue, Jungle Breath, Orange Rose Valley |
Infinix
Infinix Hot 60 Pro
Released July 2025
8GB RAM128GB50MP5160mAh4GSingle SIM
No price data yet
