
Specifications
| Screen Size | 6.7" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultimate (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5160 mAh |
| Operating System | Android 15, XOS 15.1 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 188g |
| Dimensions | 166 x 76.6 x 7.7 mm (6.54 x 3.02 x 0.30 in) |
| Colors | Sleek Black, Titanium Silver, Shadow Blue, Neon Red, Meadow Green, Soul Eye Purple |
Infinix
Infinix Hot 60i
Released July 2025
4GB RAM128GB50MP5160mAh4GSingle SIM
Best Price
580,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop580,000MMK
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 3/31/2026
597,885MMK
