
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (typ), 600 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Processor | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, XOS 12.6 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 196g |
| Dimensions | 168.7 x 76.6 x 8.4 mm (6.64 x 3.02 x 0.33 in) |
| Colors | Racing Black, Surfing Green, Sonic White, Free Fire |
Infinix
Infinix Hot30
Released March 2023
4GB RAM128GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
389,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop389,000MMK
