
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 202g |
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.4 mm (6.39 x 3.04 x 0.29 in) |
| Colors | Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost Silver |
Infinix
Infinix Note 60 Pro 5G
Released March 2026
8GB RAM256GB50MP6000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,449,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,449,900MMK
