
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 7100 (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 190g |
| Dimensions | 163.1 x 77.4 x 7.2 mm (6.42 x 3.05 x 0.28 in) |
| Colors | Lunar Titanium, Silk Green, Stellar Blue, Shadow Black, Orange |
Infinix
Infinix Note Edge 5G
Released January 2026
8GB RAM128GB50MP6500mAh5GSingle SIM
Best Price
1,099,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,099,900MMK
