
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~259 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultimate (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 8 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5200 mAh |
| Operating System | Android 16, XOS 16 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 167.7 x 78.8 x 7.7 mm (6.60 x 3.10 x 0.30 in) |
| Colors | Shadow Black, Cloudline Blue, Polaris Titanium, Sunlike Orange |
Infinix
Infinix Smart 20
Released March 2026
4GB RAM64GB8MP5200mAh4GSingle SIM
Best Price
459,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/30/2026
Best Price
View at Shop459,900MMK
