
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 950 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 108 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, XOS 13 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 185g |
| Dimensions | 164.5 x 75 x 7.9 mm (6.48 x 2.95 x 0.31 in) |
| Colors | Rome Green, Golden Hour, Fantasy Purple |
Infinix
Infinix Zero 30
Released September 2023
8GB RAM256GB108MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
719,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop719,000MMK
