
Specifications
| Screen Size | 6.75" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 15 (Go edition), itel OS 15.1 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Dimensions | 8.3 mm thickness |
| Colors | Comet Orange, Nightly Blue, Meteor Titanium, Nebula Green |
Itel
itel A200
Released February 2026
3GB RAM64GB13MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
509,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop509,900MMK
