
Specifications
| Screen Size | 6.6" |
| Screen Type | IPS LCD, 500 nits (peak) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Processor | Unisoc T603 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13 (Go edition) |
| SIM | Dual SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Dimensions | 8.6 mm thickness |
| Colors | Brilliant Gold, Stylish Black, Field Green, Azure Blue |
Itel
itel A70
Released November 2023
4GB RAM64GB13MP5000mAh4GDual SIM
Best Price
239,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop239,000MMK
