
Specifications
| Screen Size | 6.75" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 700 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5200 mAh |
| Operating System | Android 14, Pure 14.5 OS |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 185g |
| Dimensions | 167.7 x 77.5 x 7.7 mm (6.60 x 3.05 x 0.30 in) |
| Colors | Navy Blue, Pure Titanium, Fairy Purple |
Itel
Itel City 100
Released April 2025
4GB RAM128GB13MP5200mAh4GSingle SIM
Best Price
429,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop429,900MMK
