
Specifications
| Screen Size | 6.6" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, itel OS 13 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | No |
| Dimensions | 8.4 mm thickness |
| Colors | Galaxy Blue, Mint Green |
Itel
Itel P55
Released October 2023
4GB RAM64GB50MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
389,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop389,000MMK
