
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 500 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Processor | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, itel OS 13 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 178g |
| Dimensions | 7.9 mm thickness |
| Colors | Black, Cyan |
Itel
Itel S23+
Released September 2023
4GB RAM128GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
499,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop499,000MMK
