
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 800 nits (typ), 5000 nits (peak) |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 108 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Operating System | Flyme AIOS |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | No |
| Weight | 202g |
| Dimensions | 163 x 77.5 x 8.6 mm (6.42 x 3.05 x 0.34 in) |
| Colors | Black, White |
Meizu
Meizu Lucky 08
Released September 2024
8GB RAM256GB108MP6000mAh5GSingle SIM
Best Price
899,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop899,000MMK
