
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | OLED, 1B colors, 144Hz, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6200 mAh |
| Operating System | Flyme AIOS 2 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 198g |
| Dimensions | 163.8 x 76.2 x 8.4 mm (6.45 x 3.00 x 0.33 in) |
| Colors | Lake Glide, Cloud White, Star Ash |
Meizu
Meizu Note 22
Released May 2025
8GB RAM256GB50MP6200mAh5GSingle SIM
Best Price
715,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop715,000MMK
