
Specifications
| Screen Size | 6.75" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7200 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Dimensions | 167.6 x 77.4 x 8.3 mm (6.60 x 3.05 x 0.33 in) |
| Colors | Black, Green, Silver |
Nubia
Nubia ZTE Blade A36
Released June 2025
4GB RAM64GB13MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
429,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop429,900MMK
