
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 1160Hz PWM, 1000 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5800 mAh |
| Operating System | Android 15, ColorOS 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 194g |
| Dimensions | 164.8 x 75.5 x 7.8 mm (6.49 x 2.97 x 0.31 in) |
| Colors | Flower Pink, Mocha Brown (Chocolate Mocha), Feather Blue |
OPPO
OPPO A5
Released March 2025
6GB RAM128GB50MP5800mAh5GSingle SIM
Best Price
799,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop799,900MMK
