
Specifications
| Screen Size | 6.5" |
| Screen Type | IPS LCD, 480 nits (peak) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 11, ColorOS 11.1 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | No |
| Weight | 186g |
| Dimensions | 163.9 x 75.7 x 8.4 mm (6.45 x 2.98 x 0.33 in) |
| Colors | Black, Blue, Gold |
OPPO
OPPO A55 5G
Released January 2021
4GB RAM128GB13MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
339,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop339,000MMK
