
Specifications
| Screen Size | 6.57" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1400 nits (HBM) |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels (~397 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Operating System | Android 15, ColorOS 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 185g |
| Dimensions | 158.2 x 75 x 8 mm (6.23 x 2.95 x 0.31 in) |
| Colors | Lunar Titanium, Stellar Blue, Coral Pink, Rosewood Red |
OPPO
Oppo A6 Pro
Released September 2025
6GB RAM128GB50MP7000mAh5GSingle SIM
No price data yet
