
Specifications
| Screen Size | 6.75" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 1125 nits (peak) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Operating System | Android 15, ColorOS 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 210g |
| Dimensions | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm (6.56 x 3.09 x 0.34 in) |
| Colors | Plum Purple, Ice Blue |
OPPO
OPPO A6x
Released December 2025
4GB RAM64GB13MP6500mAh4GSingle SIM
No price data yet
