
Specifications
| Screen Size | 6.59" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM) |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 197g |
| Dimensions | 158 x 74.8 x 7.8 mm (6.22 x 2.94 x 0.31 in) |
| Colors | Aurora Blue, Twilight Blue, Aurora White |
OPPO
Oppo Reno15
Released January 2026
8GB RAM256GB50MP6500mAh5GSingle SIM
No price data yet
