
Specifications
| Screen Size | 6.74" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Processor | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, upgradable to Android 15, HyperOS 2 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 192g |
| Dimensions | 168 x 78 x 8.1 mm (6.61 x 3.07 x 0.32 in) |
| Colors | Black, Blue, Purple |
Poco
Poco C65
Released November 2023
4GB RAM128GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
399,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop399,000MMK
