
Specifications
| Screen Size | 6.57" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 1000 nits (typ), 1400 nits (HBM), 4000 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels (~401 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 Max (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | No |
| Weight | 181g |
| Dimensions | 158.4 x 75.2 x 7.8 mm (6.24 x 2.96 x 0.31 in) |
| Colors | Silk Blue, Suit Titanium, Flowing Silver |
Realme
Realme 15T 5G
Released September 2025
8GB RAM128GB50MP7000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,499,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,499,900MMK
