
Specifications
| Screen Size | 6.72" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 680 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Processor | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 64 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, Realme UI 4.0 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 190g |
| Dimensions | 165.6 x 75.9 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Colors | Sun Shower, Rainy Night, Rainforest |
Realme
Realme C55
Released March 2023
4GB RAM64GB64MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
449,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop449,000MMK
