
Specifications
| Screen Size | 6.74" |
| Screen Type | LCD, 90Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 6300 mAh |
| Operating System | Android 15, Realme UI 5.0 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 201g |
| Dimensions | 167.2 x 76.6 x 7.9 mm (6.58 x 3.02 x 0.31 in) |
| Colors | Beach Gold, Obsidian Black |
Realme
Realme Note 70
Released September 2025
4GB RAM64GB13MP6300mAh4GSingle SIM
Best Price
499,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop499,900MMK
