
Specifications
| Screen Size | 6.74" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 560 nits (peak) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Processor | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, Realme UI T |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 186g |
| Dimensions | 167.2 x 76.7 x 8 mm (6.58 x 3.02 x 0.31 in) |
| Colors | Sky Blue, Midnight Black |
Realme
Realme Note 50
Released January 2024
3GB RAM64GB13MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
339,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop339,000MMK
