
Specifications
| Screen Size | 6.7" |
| Screen Type | PLS LCD |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 14, up to 2 major Android upgrades, One UI 8 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 189g |
| Dimensions | 167.3 x 77.3 x 8 mm (6.59 x 3.04 x 0.31 in) |
| Colors | Blue, Gold, White |
Samsung
Samsung Galaxy A06
Released August 2024
4GB RAM64GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
360,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop360,000MMK
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
400,000MMK
