
Specifications
| Screen Size | 6.7" |
| Screen Type | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits (HBM) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Processor | Exynos 1330 (5 nm) or Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 14, up to 6 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 200g |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (6.47 x 3.07 x 0.31 in) |
| Colors | Blue Black, Light Gray, Gold, Light Green |
Samsung
Samsung Galaxy A16 5G
Released October 2024
4GB RAM128GB50MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
719,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop719,000MMK
