
Specifications
| Screen Size | 6.7" |
| Screen Type | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits (HBM) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Processor | Exynos 1330 (5 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 192g |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm (6.47 x 3.07 x 0.30 in) |
| Colors | Black, Gray, Blue |
Samsung
Samsung Galaxy A17 5G
Released August 2025
4GB RAM128GB50MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,015,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,015,000MMK
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,015,000MMK
