
Specifications
| Screen Size | 6.7" |
| Screen Type | Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 195g |
| Dimensions | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (6.41 x 3.08 x 0.29 in) |
| Colors | Lavender, Black, White, Lime |
Samsung
Samsung Galaxy A36
Released March 2025
6GB RAM128GB50MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,539,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,539,000MMK
