
Specifications
| Screen Size | 6.7" |
| Screen Type | Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Processor | Exynos 1480 (4 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 196g |
| Dimensions | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (6.41 x 3.08 x 0.29 in) |
| Colors | Graygreen, Charkoal, White, Light Violet |
Samsung
Samsung Galaxy A37
Released April 2026
6GB RAM128GB50MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,908,000 MMK
from 3 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop1,908,000MMK
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 5/25/2026
1,928,000MMK
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 5/25/2026
1,928,000MMK
