
Specifications
| Screen Size | 6.7" |
| Screen Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Processor | Exynos 1580 (4 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 198g |
| Dimensions | 162.2 x 77.5 x 7.4 mm (6.39 x 3.05 x 0.29 in) |
| Colors | Pink, Olive, Graphite, Lightgray |
Samsung
Samsung Galaxy A56
Released March 2025
6GB RAM128GB50MP5000mAh5GSingle SIM
No price data yet
