
Specifications
| Screen Size | 6.7" |
| Screen Type | Super AMOLED+, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Processor | Exynos 1680 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 179g |
| Dimensions | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm (6.36 x 3.02 x 0.27 in) |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
Samsung
Samsung Galaxy A57
Released April 2026
8GB RAM128GB50MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
2,696,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop2,696,000MMK
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop2,696,000MMK
