
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 144Hz |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 5200 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 3 major Android upgrades, HIOS 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 179g |
| Dimensions | 164.3 x 74.6 x 7.3 mm (6.47 x 2.94 x 0.29 in) |
| Colors | Emerald Lake Green, Galaxy Black, Glacier White |
TECNO
Tecno Camon 40 Pro
Released May 2025
8GB RAM256GB50MP5200mAh5GSingle SIM
Best Price
1,149,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,149,900MMK
