
Specifications
| Screen Size | 6.9" |
| Screen Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 64 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 4000 mAh |
| Operating System | Android 13, HIOS 13.5 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 194g |
| Dimensions | Unfolded: 171.7 x 74.1 x 7 mmFolded: 88.8 x 74.1 x 15 mm |
| Colors | Iconic Black, Mystic Dawn |
TECNO
Tecno Phantom V Flip 2
Released October 2023
8GB RAM256GB64MP4000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,899,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,899,000MMK
