
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, upgradable to Android 14, HIOS 14 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 212g |
| Dimensions | 168.5 x 76.5 x 9 mm (6.63 x 3.01 x 0.35 in) |
| Colors | Dark Illusion, Silver Fantasy, Free Fire Edition |
TECNO
Tecno POVA5
Released August 2023
8GB RAM128GB50MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
459,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop459,000MMK
