
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5200 mAh |
| Operating System | Android 15, HIOS 15.1 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 163.7 x 75.9 x 6.7 mm (6.44 x 2.99 x 0.26 in) |
| Colors | Ink Black, Moon Titanium, Lake Blue, Bamboo Green |
TECNO
Tecno Spark 40 Pro Plus
Released July 2025
8GB RAM128GB50MP5200mAh4GSingle SIM
Best Price
749,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop749,900MMK
