
Specifications
| Screen Size | 6.74" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 15, HIOS 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Dimensions | 167.7 x 77.8 x 8.1 mm (6.60 x 3.06 x 0.32 in) |
| Colors | Titanium Grey, Ink Black, Galaxy Blue, Aurora Purple |
TECNO
Tecno Spark Go 3
Released January 2026
4GB RAM64GB13MP5000mAh4GSingle SIM
No price data yet
