
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Operating System | Android 15, HIOS 15.1 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Dimensions | 165.6 x 77 x 8.4 mm (6.52 x 3.03 x 0.33 in) |
| Colors | Veil White, Ripple Blue, Titanium Grey, Ink Black |
Xiaomi
Tecno Spark 10 Pro
Released August 2025
4GB RAM128GB13MP6000mAh4GSingle SIM
Best Price
409,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop409,000MMK
