
Specifications
| Screen Size | 6.39" |
| Screen Type | Super AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 48 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 3700 mAh |
| Operating System | Android 9.0 (Pie), Funtouch 9 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 185g |
| Dimensions | 157.3 x 74.7 x 8.2 mm (6.19 x 2.94 x 0.32 in) |
| Colors | Blue, Red, Midsummer dream |
Vivo
vivo S1 Pro (China)
Released May 2019
6GB RAM128GB48MP3700mAh4GSingle SIM
Best Price
289,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop289,000MMK
