
Specifications
| Screen Size | 6.77" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 120Hz, 3840Hz PWM, 1300 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Funtouch 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 189g |
| Dimensions | 163.3 x 76.7 x 7.4 / 7.6 / 7.7 mm |
| Colors | Ancora Red (Rose Red), Satin Black (Titanium Grey), Starry Blue (Starry Night), Mist Purple |
Vivo
Vivo V50
Released February 2025
8GB RAM128GB50MP6000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,500,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/26/2026
Best Price
View at Shop1,500,000MMK
