
Specifications
| Screen Size | 6.77" |
| Screen Type | AMOLED, 120Hz, 1300 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 197g |
| Dimensions | 163.8 x 76.3 x 7.8 mm (6.45 x 3.00 x 0.31 in) |
| Colors | Phantom Black, Titanium Gold, Fantasy Purple, Silk Green |
Vivo
Vivo V50 Lite
Released March 2025
8GB RAM256GB50MP6500mAh5GSingle SIM
Best Price
1,500,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,500,000MMK
